כל ספר והגורל שלו

אחוזת צהלה

תוכנית המפגשים המפורטת, 2017-2018

המפגשים יתקיימו בימי ב' בשעה 20:00
תכנית המפגשים:​

גינת-בר-מאיר-שלו

מפגש 1: 15.1.2018

גינת בר מאיר שלו

את גינת בר כתב מאיר שלו על גינת ביתו בעמק יזרעאל, בה נטע עצי בר ושיחי בר, שתל וזרע רקפות, כלניות, נרקיסים,  חצבים ופרחי בר רבים אחרים, ובה הוא מתרועע עם בעליה האמתיים: ציפורים, קיפודים, פרפרים, חזירי בר ועוד חברים. הטבע של הארץ, המתואר ונוכח בכל הרומנים שכתב, הוא כאן הגיבור הראשי. באהבה ובהומור מספר מאיר שלו גם על הגנן שעובד בה, על מחשבותיו בעת הנביטה, הכמישה, הלבלוב, העישוב, איסוף זרעים וזריעתם, על המלחמה בחולד ועוד.  

טובת-הילד-איאן-מקיואן

מפגש 2: 12.3.2018

טובת הילד איאן מקיואן

רוג'ר מיפלין, סוחר ספרים הנודד ברחבי ארה"ב בקרונית מלאה בספרים, לה הוא קורא פרנסוס. הוא מוכר אותה להלן, אישה בגיל העמידה שמאסה בחייה ועבודתה בחווה, בזמן שאחיה כותב ספרים. הסיפור מסופר מנקודת מבטה של הלן היוצאת יחד עם רוג'ר להרפתקה, נדבקת באהבתו ובתשוקתו לעבודתו. אחיה, המניח שרוג'ר חטף אותה מביא למאסרו, אולם הלן ורוג'ר המאוהבים נישאים ומתחילים בחיים חדשים יחד. סיפור חייהם של הלן ורוג'ר כזוג נשוי המשתקע במקום אחד מסופר בספר ההמשך: חנות הספרים הרדופה

שרלוטה-דויד-פואנקינוס

מפגש 3: 28.5.2018

שרלוטה דויד פואנקינוס

השנה היא 1940, אירופה בוערת. שַרלוֹטֶה סַלוֹמוֹן נמלטת מברלין ומוצאת מקום מסתור בדרום צרפת. בהיותה אישה יהודייה צעירה, הרה, מנותקת מהעולם וטרופת געגועים למשפחתה ולעולמה הישן, היא מחפשת מקלט באהבתה הראשונה: הציור. זהו מסע ספרותי בעקבות חייה ויצירתה של סלומון, שהייתה הבטחה גדולה בשמי האמנות בברלין ונרצחה באושוויץ כשהיא בת עשרים ושש.

אח-שלי-איוב-שמי-זרחין

מפגש 4: 2.7.2018

אח שלי איוב שמי זרחין

את אמו איוב לא ראה מעולם. אולי ברחה, אולי מתה, נתנה לו את שמו וחתמה בו סוד גדול. עוד בטרם היה בן שבע החל לגנוב, קודם דברים קטנים ואחר כך חפצים יקרי ערך שנאספו לאוצר עצום.  עד שיום אחד הוא גונב את חפציהם של שרי הממשלה שבאו לביקור בבית הספר. אש של מרד ותשוקה פורצת ברחבי הארץ כולה, ומבעירה גם את אהבתו האסורה לצפנת, נערה סוערת ודחויה, מבלי שיֵדע כי היא נוצרת את חידתו. בין סערות גוף לחיבוטי אמונה, בין מלחמה לחמלה, מסתבך איוב בחייהם של בני אדם הנקרים בדרכו, וכל אחד מהם אוחז חלק מתעלומת חייו.

מזל-קטן-קלאודיה-פיניירו

מפגש 5: 29.10.2018

מזל קטן קלאודיה פיניירו

אישה חוזרת מגלוּת מרצון בארצות–הברית לעיירתה שבארגנטינה, אל המקום שפעם קראה לו בית. עשרים שנה עברו, והיא לא נראית ולא נשמעת כמו אותה אישה. אפילו שמה, המבטא שלה וצבע עיניה השתנו. הריחוק הפסיכולוגי שהתפתח בתודעתה והפרספקטיבה שנוצרה מעצם חלוף הזמן, מאפשרים לה לשוב למקום ההוא, למוקד ייסוריה. שאלת השיבה, שמלווה את הספרות מראשיתה, נשאלת גם כאן: האם מתאפשר לאדם להחזיר לעצמו את הזמן שאבד? האם יכולה אישה לשנות או לתקן חיים שתוּעלו לסמטאות הבריחה? 

תמונה ראשית: אחרי הנשף, 1985, רמון קאזאס אי קארבו, מוזיאון מונטסרט, קטלוניה, AKG-Images
מתוך הספר: 'נשים קוראות בציור ובצילום', שטפן בולמן, בתרגום מגרמנית: טלי שוורצשטיין-בסר, עמוד 87, כנרת, זמורה-ביתן, 2009