ספרים בעלי נשמה

אחוזת פולג

תוכנית המפגשים המפורטת, 2017-2018

המפגשים יתקיימו בימי ה' בשעה 20:00
תכנית המפגשים:

הדבר-היה-ככה-מאיר-שלו

מפגש 1: 5.1.2017

הדבר היה ככה מאיר שלו

סמרטוט, שואב-אבק ומיקרובים – הניקיון בראי הספרות
במפגש זה נפגיש את סבתא טוניה, סבתו של מאיר שלו ברומן שלו: הדבר היה ככה, עם שלומית, סבתו של עמוס עוז, ברומן: סיפור על אהבה וחושך, שתי לוחמות עקשניות בלכלוך ובאבק הארצישראלי.

פרנסוס-על-גלגלים-כריסטופר-מורלי

מפגש 2: 2.2.2017

פרנסוס על גלגלים כריסטופר מורלי

רוג'ר מיפלין, סוחר ספרים הנודד ברחבי ארה"ב בקרונית מלאה בספרים, לה הוא קורא פרנסוס. הוא מוכר אותה להלן, אישה בגיל העמידה שמאסה בחייה ועבודתה בחווה, בזמן שאחיה כותב ספרים. הסיפור מסופר מנקודת מבטה של הלן היוצאת יחד עם רוג'ר להרפתקה, נדבקת באהבתו ובתשוקתו לעבודתו. אחיה, המניח שרוג'ר חטף אותה מביא למאסרו, אולם הלן ורוג'ר המאוהבים נישאים ומתחילים בחיים חדשים יחד. סיפור חייהם של הלן ורוג'ר כזוג נשוי המשתקע במקום אחד מסופר בספר ההמשך: חנות הספרים הרדופה

צילה-יהודית-קציר

מפגש 3: 2.3.2017

צילה יהודית קציר

צילה חיה במשך עשרים וחמש שנים בכפיפה אחת עם בעלה לזר, אבי חמשת ילדיה, ואם אהובה חנן, הצעיר ממנה בתשע שנים. בארץ ישראל של ראשית המאה העשרים נודדת המשפחה בין יפו לגדרה, עזה לתל-אביב. יהודית קציר, הנינה הבכורה של צילה, קוראת את זיכרונותיה של הסבתא-רבתא ואת יומנו של חנן ומגוללת את קורות חיה וחיי משפחתה. 

נמר-השלג-הכלה-הנצחית-צינסיג-אייטמטוב

מפגש 4: 30.3.2017

נמר השלג צ'ינגיס אייטמטוב

נמר שלג מזדקן מאבד את מומו בלהקה ומתבודד לו במעבר הרים מושלג. בשעה שחבורה של ציידים קזאחים שמה פעמיה לשם עם שני נסיכים סעודיים, המבקשים לצוד אותו ולקחת עמם את פרוותו. העיתונאי, ארסן, המשמש להם מתורגמן נקלע בעל כורחו לקנוניה נגדם.  

לבד-בברלין-הנס-פאלאדה

מפגש 5: 4.5.2017

לבד בברלין הנס פאלאדה

ברומן המבוסס על סיפור אמיתי מוצגת תמונה של החיים בברלין בימיה האפלים של גרמניה בכלל, ואת קורותיהם של זוג ברלינאים ממעמד הפועלים שבנם נפל בחזית, בפרט. הזוג מחליט לעשות מעשה חתרני עצמאי שיבטא את התנגדותם למשטרו של היטלר – כתיבה ופיזור גלויות מחאה ברחבי העיר. על אף שהמחאה כמעט שלא הורגשה (רוב הגלויות שנמצאו נמסרו מיד לגסטפו), פעילותם הביכה את ראשי המשטרה החשאית, הגסטפו, שכן במשך שנתיים תמימות לא הצליחו הרשויות מטילות האימה להניח ידן על מפזרי הגלויות האלמוניים. עד הסוף הידוע מראש, הוצאתם להורג של בני הזוג בעוון הסתה והמרדה נגד המשטר הנאצי.

הנערה-מהדואר-שטפן-צווייג

מפגש 6: 1.6.2017

הנערה מהדואר סטפן צוויג

בשנת 1926, לאחר תום מלחמת העולם הראשונה, כריסטינה, צעירה ששכלה את אחיה במלחמה והתייתמה מאביה, מתגוררת בעליית גג עם אמה החולה, ומתפרנסת בדוחק כ"סייעת דואר" בסניף כפרי באוסטריה. יום אחד היא מוזמנת לבלות חופשה עם דודתה ובעלה במלון פאר בשוויצריה. לראשונה מבינה נערת הדואר כיצד המלחמה והעוני גזלו את עלומיה. וכאשר החופשה נקטעת באחת, היא נאלצת לשוב לחייה הקודמים, אולם דבר כבר לא יוכל לחזור להיות כפי שהיה. 

עיניים-כחולות-מידי-מירה-מגן

מפגש 7: 6.7.2017

עיניים כחולות מידי מירה מגן

גיבורת ספרה החדש של מירה מגן היא חנה יונה, קשישה צבעונית ומלאת חיים המתגוררת בבית בירושלים עם ושלוש בנותיה, נכדה ומטפלת רומנייה. איש צעיר המתחזה למשורר שוכר חדר בביתן של קשישה במטרה לשכנען למכור את הבית לכריש נדל"ן. החיים במחיצתן מאפשרים לו להכיר את הקשישה המבקשת להערים על הסובבים אותה ועל עריצותו של הזמן, ועם דמויותיהן של בנותיה על תשוקותיהן והדרמות שבחייהן. 

הנכדה-של-מר-לין-פיליפ-קלודל

מפגש 8: 3.8.2017

הנכדה של מר לין פיליפ קלודל

איש זקן עומד בירכתי ספינה, הוא אוחז בידיו מזוודה קלת משקל ותינוקת שנולדה לא מכבר. לזקן קוראים מר לין, שכל מי שידע פעם את שמו מת בהפגזה על כפרו. הנכדה, סנג-דיו, צמודה אליו בכל אשר ילך, באכסניית הפליטים ובצעדיו הראשונים במדינה זרה, ורק בגללה מחליט הזקן לדבוק בחיים. הדאגה לבריאותה מדרבנת אותו לאזור אומץ לצאת איתה לאוויר הצח בעיר זרה ומאיימת.

סוס-אחד-נכנס-לבר-דויד-גרוסמן

מפגש 9: 7.9.2017

סוס אחד נכנס לבר דויד גרוסמן

הופעת סטנדאפ של הסטנדאפיסט דובלה גרינשטיין המתקיימת במרתף בנתניה מפתיעה את הקהל שציפה לבלות ולצחוק ונקלע להופעה מסוג אחר. מול ציבור אנונימי ומנוכר הוא חושף את סיפור חייו האישי והכמוס ביותר. אט-אט נוטש הקהל את האולם בתרועות צחוק ושריקות בוז. בתוך ההמון בולטים שני חברי ילדות של הסטנדאפיסט, הראשון, אבישי לזר, שופט מחוזי בדימוס הוזמן למופע, והשנייה, אישה ננסית שהגיעה באקראי. מופע שהוא זעקה של אמן בעל כישורים כריזמטיים החייב לספר את הסיפור שלו.

המסע-הבלתי-סביר-בעליל-של-הרולד-פריי-רייצל-גויס

מפגש 10: 19.10.2017

המסע הבלתי סביר (בעליל) של הרולד פיי רייצ'ל ג'ויס

הרולד פריי, פנסיונר טרי, יוצא בוקר אחד מביתו כדי לשלוח מכתב ובסופו של דבר מתחיל מסע רגלי החוצה את המדינה. ללא נעלי הליכה, מפה או מצפן, מעיל גשם או טלפון נייד. הוא מוסיף לצעוד כיוון שלדידו חייה אישה תלויים בכך. ובמהלך המסע מתמודד עם חרטות ואובדים שאירעו בחייו.

"האנשים שפגש, המקומות שדרכם חלף, היו כולם צעדים במסע שלו, והוא שמר מקום בלבו לכל אחד מהם"

הבשורה-על-פי-יהודה-עמוס-עוז

מפגש 11: 9.11.2017

הבשורה על פי יהודה עמוס עוז

בחורף 1959 עולמו של שמואל אש הצעיר מתהפך עליו: חברתו עוזבת אותו, הוריו פושטים את הרגל, והוא נאלץ לקטוע את לימודיו באוניברסיטה. הוא מוצא מפלט ופרנסה בבית אבן ירושלמי נושן ומשמש איש שיחה לזקן נכה ושנון. עוד מתגוררת בבית עתליה אברבנאל, אישה יפה המבוגרת ממנו המסקרנת אותו. המחקר שזנח, על ישו בעיני היהודים, שב לרתק אותו, והוא הולך ונשאב אל סוד דמותו המקוללת של יהודה איש קריות, התגלמות הבגידה והשפלות.  

שנת-הארנב-ארטו-פאסילינה

מפגש 12: 7.12.2017

שנת הארנב ארטו פאסילינב

וסנן הוא עיתונאי, המחבב את הטיפה המרה ושונא את אשתו, ובאופן כללי קץ בחיין המנוכרים בהלסינקי. יום אחד הוא נעזב לנפשו ביער בחברת גור ארנבים שרגלו שבורה. כך נקרית לו ההזדמנות לחמוק ולצאת למסע רצוף תקריות ועלילות מבדחות, עד הסוף המפתיע. דרך מסעם של האיש וארנבו, שחושף אותם לתגובות שונות מצד הסביבה, יזכה הקורא להצצה בפינלנד של שנות השבעים, לעירוניות המלחיצה, לשממת היערות, לשלג, וגם לחיוניות האנושית ולחיים בחופש, במרחב הגדול.

גינת-בר-מאיר-שלו

מפגש 13: 4.1.2018

גינת בר מאיר שלו

את גינת בר כתב מאיר שלו על גינת ביתו בעמק יזרעאל, בה נטע עצי בר ושיחי בר, שתל וזרע רקפות, כלניות, נרקיסים,  חצבים ופרחי בר רבים אחרים, ובה הוא מתרועע עם בעליה האמתיים: ציפורים, קיפודים, פרפרים, חזירי בר ועוד חברים. הטבע של הארץ, המתואר ונוכח בכל הרומנים שכתב, הוא כאן הגיבור הראשי. באהבה ובהומור מספר מאיר שלו גם על הגנן שעובד בה, על מחשבותיו בעת הנביטה, הכמישה, הלבלוב, העישוב, איסוף זרעים וזריעתם, על המלחמה בחולד ועוד.   

החברה-הגאונה-אלנה-פרנטה

מפגש 14: 1.2.2018

החברה הגאונה אלנה פרנטה

לילה צ'רולו, ילידת 1944, בתו של סנדלר שלא יצאה כל חייה מתחומי נאפולי, נעלמת בגיל 66, ומעלימה גם את כל חפציה ומסמכיה, כמי שהגשימה את רצונה להיעלם. אלנה, בתו של שוער העירייה, בת גילה וחברתה בנפש כמעט 60 שנה, וכבר סופרת, כועסת עליה ומחליטה לכתוב כל פרט מסיפורן של השתיים. השתיים נטועות בסגירות של השכונה הנפוליטנית הנידחת, בכלא של נחשלות, גסות, איסורים ואלימות. שנים שאפו השתיים להינתק מעברן. השתיים ילדות מחוננות והקורא תוהה מי משתי החברות היא "הגאונה"?

תיקון-אחר-חצות-יניב-איצקוביץ

מפגש 15: 8.3.2018

תיקון אחר חצות יניב איצקוביץ'

פאני קייזמן יוצאת בעקבות הבעל שנטש את אחותה הבכורה. אם לא תגרור אותו באוזנו לאשתו ולילדיו – לפחות תחתים אותו על גט. השנה היא 1894, ופאני, אישה יוצאת דופן, יוצאת למסע ברחבי האימפריה הרוסית, מסע שיטלטל את כול עולמה.

הארנבת-עם-עיני-הענבר-אדמונד-דה-ואל

מפגש 16: 10.5.2018

הארנבת עם עיני הענבר אדמונד דה ואל

משפחת אפרוסי הייתה שושלת יהודית רבת עוצמה של בנקאים, ששגשגה באירופה של המאה התשע עשרה והטביעה את חותמה על חיי הכלכלה, החברה והאמנות באודסה, בפריז ובווינה. אולם לאחר מלחמת העולם השנייה, כל שנותר מהאימפריה האדירה הזו היה אוסף נדיר של 264 פסלונים יפניים מיניאטוריים, שגודלם אינו עולה על קופסת גפרורים. אוסף החפצים הזעירים ארוג בסאגה המקיפה יבשות ושנים

אח-שלי-איוב-שמי-זרחין

מפגש 17: 14.6.2018

אח שלי איוב שמי זרחין

את אמו איוב לא ראה מעולם. אולי ברחה, אולי מתה, נתנה לו את שמו וחתמה בו סוד גדול. עוד בטרם היה בן שבע החל לגנוב, קודם דברים קטנים ואחר כך חפצים יקרי ערך שנאספו לאוצר עצום.  עד שיום אחד הוא גונב את חפציהם של שרי הממשלה שבאו לביקור בבית הספר. אש של מרד ותשוקה פורצת ברחבי הארץ כולה, ומבעירה גם את אהבתו האסורה לצפנת, נערה סוערת ודחויה, מבלי שיֵדע כי היא נוצרת את חידתו. בין סערות גוף לחיבוטי אמונה, בין מלחמה לחמלה, מסתבך איוב בחייהם של בני אדם הנקרים בדרכו, וכל אחד מהם אוחז חלק מתעלומת חייו.

תשאלי-לאה-איני

מפגש 18: 13.9.2018

תשאלי לאה עיני

הרומן תשאלי מתחיל בקטנות: הבגדים שחזרו מהמכבסה, עבודת שורשים, פריצות לבתים, תחבורה ציבורית גרועה. כך מחומרי קיום בסיסיים, מצחיקים-מעצבנים, פותחת גיבורת הספר, ביולוגית, נשואה ואם לבת, שמתקשה לשוב ולהרות, במסע של כתיבה והתמודדות עם חייה שלה ושל משפחתה ביישוב הפרברי, שאליו עברו לא מכבר ממרכז הארץ. אבל מה שמתחיל כעוד סיפור על משפחה המנסה להשתלב בסדר החברתי הבורגני ישראלי, מתברר עד מהרה, כחלק מניסוי מעבדה אדיר ממדים.. כאשר הנסיינים בה הם כולנו: ילדים, מבוגרים, הורים, משפחות, המנותבים כולם למסילה צרה, קונפורמיסטית ואלימה.

טובת-הילד-איאן-מקיואן

מפגש 19: 18.10.2018

טובת הילד איאן מקיואן

פיונה מיי היא שופטת בבית המשפט העליון העוסקת בדיני משפחה ולעיתים אף בדיני נפשות. ברגע של משבר בחייה הפרטיים היא נקראת לדון בדחיפות במקרה של נער שמצוות דתו אוסרת עליו לקבל עירוי דם שיציל את חייו. הדרמה המשפחתית והדרמה המשפטית מצטלבות, ומעלות שאלות עקרוניות: באיזו מידה צריך בית המשפט החילוני להתערב בשאלות של דת ומצפון? ומהי טובת הילד?

מזל-קטן-קלאודיה-פיניירו

מפגש 20: 15.11.2018

מזל קטן קלאודייה פיניירו

אישה חוזרת מגלוּת מרצון בארצות–הברית לעיירתה שבארגנטינה, אל המקום שפעם קראה לו בית. עשרים שנה עברו, והיא לא נראית ולא נשמעת כמו אותה אישה. אפילו שמה, המבטא שלה וצבע עיניה השתנו. הריחוק הפסיכולוגי שהתפתח בתודעתה והפרספקטיבה שנוצרה מעצם חלוף הזמן, מאפשרים לה לשוב למקום ההוא, למוקד ייסוריה. שאלת השיבה, שמלווה את הספרות מראשיתה, נשאלת גם כאן: האם מתאפשר לאדם להחזיר לעצמו את הזמן שאבד? האם יכולה אישה לשנות או לתקן חיים שתוּעלו לסמטאות הבריחה?  

שרלוטה-דויד-פואנקינוס

מפגש 21: 13.12.2018

שרלוטה דויד פואנקינוס

השנה היא 1940, אירופה בוערת. שַרלוֹטֶה סַלוֹמוֹן נמלטת מברלין ומוצאת מקום מסתור בדרום צרפת. בהיותה אישה יהודייה צעירה, הרה, מנותקת מהעולם וטרופת געגועים למשפחתה ולעולמה הישן, היא מחפשת מקלט באהבתה הראשונה: הציור. זהו מסע ספרותי בעקבות חייה ויצירתה של סלומון, שהייתה הבטחה גדולה בשמי האמנות בברלין ונרצחה באושוויץ כשהיא בת עשרים ושש.

תמונה ראשית: נערה קוראת, 1620 בקירוב, דומינקו פטי, גלריית האקדמיה, ונציה, Cameraphoto/AKG-Images
מתוך הספר: 'נשים קוראות בציור ובצילום', שטפן בולמן, בתרגום מגרמנית: טלי שוורצשטיין-בסר, עמוד 51, כנרת, זמורה-ביתן, 2009