קריאת רשות

קריית קרניצי

תוכנית המפגשים המפורטת, 2017-2018

המפגשים יתקיימו בימי ג' בשעה 19:00
תכנית המפגשים:

החברה-הגאונה-אלנה-פרנטה

מפגש 1: 12.9.17

החברה הגאונה אלנה פרנטה

לילה צ'רולו, ילידת 1944, בתו של סנדלר שלא יצאה כל חייה מתחומי נאפולי, נעלמת בגיל 66, ומעלימה גם את כל חפציה ומסמכיה, כמי שהגשימה את רצונה להיעלם. אלנה, בתו של שוער העירייה, בת גילה וחברתה בנפש כמעט 60 שנה, וכבר סופרת, כועסת עליה ומחליטה לכתוב כל פרט מסיפורן של השתיים. השתיים נטועות בסגירות של השכונה הנפוליטנית הנידחת, בכלא של נחשלות, גסות, איסורים ואלימות. שנים שאפו השתיים להינתק מעברן. השתיים ילדות מחוננות והקורא תוהה מי משתי החברות היא "הגאונה" ?

הנכדה-של-מר-לין-פיליפ-קלודל

מפגש 2: 17.10.17

הנכדה של מר לין פיליפ קלודל

איש זקן עומד בירכתי ספינה, הוא אוחז בידיו מזוודה קלת משקל ותינוקת שנולדה לא מכבר. לזקן קוראים מר לין, שכל מי שידע פעם את שמו מת בהפגזה על כפרו. הנכדה, סנג-דיו, צמודה אליו בכל אשר ילך, באכסניית הפליטים ובצעדיו הראשונים במדינה זרה, ורק בגללה מחליט הזקן לדבוק בחיים. הדאגה לבריאותה מדרבנת אותו לאזור אומץ לצאת איתה לאוויר הצח בעיר זרה ומאיימת.

תיקון-אחר-חצות-יניב-איצקוביץ

מפגש 3: 14.11.17

תיקון אחר חצות יניב איצקוביץ

פאני קייזמן יוצאת בעקבות הבעל שנטש את אחותה הבכורה. אם לא תגרור אותו באוזנו לאשתו ולילדיו – לפחות תחתים אותו על גט. השנה היא 1894, ופאני, אישה יוצאת דופן, יוצאת למסע ברחבי האימפריה הרוסית, מסע שיטלטל את כול עולמה.

הטוחן-המילל-ארטו-פאסילינה

מפגש 4: 26.12.18

הטוחן המילל ארטו פאסיליניה

גונן הוטנן הוא גבר גבוה ורזה ובעל חוש הומור. הוא אוהב לחקות חיות, ליילל כמו זאב בלילות, ולפעמים הוא מהיר חמה כמו ילד. אחרי המלחמה הגדולה התיישב בלפלנד, בכפר רחוק בצפון הנידח, ושם טורח על שיקומה של טחנת קמח נטושה. ידי זהב יש לו, לטוחן החסון, וכל מי שרואה אותו בפעולה מתרשם מאוד. ובמיוחד מתרשמת ממנו היועצת החקלאית החדשה – סנלמה קירמו. אלא שהוטונן מסתכסך עם כמה מבעלי השררה בכפר – הרופא, החנווני ומושל המחוז – ואלה מפליאים בו את נקמתם.

אררטים-אורה-אחימאיר

מפגש 5: 23.1.18

אררטים אורה אחימאיר

משפחה היא יקום קטן שבלבו אישה השומרת מפני התפרקות איבריו. כך חייתה לונה, חוקרת שואה ששורשי משפחתה נטועים בחַלַבּ. כך האמינה עד שחדרו לחייה זר מושך לב ועדותה של נערה ארמנית שמילטו הורי הוריה של לונה בימי רצח העם הארמני, לאחר עינויים וסבל שנחרטו לעד בלִבה של הנערה ובפניה. חקירתה של גיבורת הספר תגלה לקורא כמסע המפגיש אומות וגורלות.

עין-החתול-מרגרט-אטווד

מפגש 6: 20.2.18

עין החתול מרגרט אטווד

איילין ריזלי, ציירת שנויה במחלוקת, שבה לטורונטו, עיר ילדותה, לרגל רטרוספקטיבה של יצירותיה. היא מתעמתת בזיכרונה עם חבורת בנות שהכניסוה בסוד יחסי הכוחות רבי-העוצמה של הילדות ולעולם החשאי של חברות, הזדקקות ובגידה. 

האישה-בזהב-אן-מארי-אוקונור

מפגש 7: 20.3.18

האישה בזהב אן מארי אוקונור

משפחת בלוך-באואר הייתה שושלת יהודית רבת-עוצמה בוינה של שלהי המאה התשע-עשרה. בן המשפחה, הסוחר העשיר פרדינגר באואר, הזמין מאחד הציירים המפורסמים בבירה התרבותית, גוסטב קלימט, דיוקן של אשתו, אדלה בלוך-באואר. ציור דיוקנה היה לאחד מהסמלים המובהקים של אמנות התקופה. הספר מתחקה אחר גלגוליו של הדיוקן, שהוחרם על ידי הנאצים, הוחבא כיצירות רבות אחרות, ועמד במוקד משפט מתוקשר. אישה בת 80, מריה אלטמן, תושבת לוס אנג'לס, חוברת לעורך דין צעיר ותובעת את אוסטריה על גזילת הציורים של משפחתה.

השיבה-לברלין-הנס-פאלאדה

מפגש 8: 30.4.18

השיבה לברלין הנס פאלאדה

בספר זה משרטט פאלאדה דיוקן של החורבן הפיזי והפסיכולוגי שהמיטה מלחמת העולם השנייה על גרמניה. לאחר שהמלחמה הסתיימה, בשלהי 1945, ד"ר דוֹל, איש מתבודד ו"פסימי מתון", חי בפחד מתמיד, ונרדף בלילות על ידי חלומות מסויטים. הוא שואף לגבור על תחושת האשמה הקולקטיבית, אבל אין בכוחו לתקן אף עוולה, בייחוד בתפקידו כראש עיר קטנה בצפון-מזרח הארץ, הכבוש בידי הצבא האדום. ד"ר דול נמלט לברלין, מלווה באשתו הצעירה, ושם השניים מוצאים מפלט בהתמכרות למורפיום. בתיאורו את השיבה לברלין מיטיב הסופר להמחיש את אווירת הנכאים והייאוש ששררו בגרמניה שלאחר המלחמה.

מפגש 9: 1.5.2018

פולין ארץ ירוקה אהרון אפלפלד

יעקב, מנהל חנות בגדי אופנה בתל-אביב, מחליט יום אחד לצאת למסע לפולין לעיירת הולדתם של הוריו, שבשלב זה כבר אינם בחיים. הוא מגיע לכפר, מתאכסן בביתה של איכרה בשם מגדה ומתלקחת ביניהם אהבה עזה, המזמנת לו חשבון נפש נוסף הנוגע לרעייתו ושתי בנותיו שנותרו בארץ.טלטלה רגשית משמעותית עובר יעקב במהלך מסעו זה וממנו יצא אדם אחר. 

מעשה-בטבעת-אילן-שיינפלד

מפגש 10: 5.6.2018

מעשה בטבעת אילן שיינפלד

אספרנסה גנץ, זונה יהודייה מבואנוס איירס, חושפת בפני בתה את סודה: אמה וסבתה היו זונות יהודיות. חייהן היו כרוכים בטבעת כשפים שהועברה מאם לבתה, מדור לדור. הספר מבוסס על סיפורו של ארגון הסרסורים היהודים "צבי מנדל", שפעל בבואנוס איירס בשנים 1870-1930. חבריו אספו בנות יהודיות בפולין ובליטא ושעבדו אותן לכל חייהן. 

תשרין-איימן-סיכסק

מפגש 11: 26.6.2018

תשרין איימן סיכסק

תצלום ישן של אישה צעירה מבצבץ במקרה ממדף בארון בגדים, ומעיר מרבצו סוד משפחתי ישן. וואחיד עאטף, מרצה צעיר לכימיה המתגורר בחיפה, כותב לאחיו הגדול היושב בכלא ומבקש ממנו שיספר לו את מה שהוא יודע על דודתם שנרצחה ביפו לפני ארבעים שנה ושמותה היה אפוף תמיד שתיקה ומועקה. אבל אחיו אינו נענה לו, וגם אמם שומרת על אחותה המתה מפניו, ואפילו אשתו של וואחיד מסתירה ממנו משהו. החקירה הבלשית-משפחתית סוחפת את וואחיד, וצעד אחר צעד הוא מתקרב אל הסוד שחשיפתו, כך מתברר לו, תטלטל לא רק את חייו, אלא את חיי משפחתו כולה.

תמונה ראשית: נערה צעירה קוראת, אוגוסט רנואר, Galerie, Frankfurt