ספרים בעלי נשמה

מועצה אזורית אשכול

תוכנית המפגשים המפורטת, 2018-2019

לתשומת לבכם: המפגשים בוטלו בשל העיכוב בהעברת התקציב ממשרד התרבות לספריה האזורית אשכול.

במהלך חודש מרץ תיכנס לתפקידה מנהלת חדשה לספריה ותיבחן האפשרות לחידוש הפעילות של מועדון הקוראים בספריה.

תכנית המפגשים:

גינת-בר-מאיר-שלו

מפגש 1: 10.10.2018

גינת בר מאת מאיר שלו

את גינת בר כתב מאיר שלו על גינת ביתו בעמק יזרעאל, בה נטע עצי בר ושיחי בר, שתל וזרע רקפות, כלניות, נרקיסים,  חצבים ופרחי בר רבים אחרים, ובה הוא מתרועע עם בעליה האמתיים: ציפורים, קיפודים, פרפרים, חזירי בר ועוד חברים. הטבע של הארץ, המתואר ונוכח בכל הרומנים שכתב, הוא כאן הגיבור הראשי. באהבה ובהומור מספר מאיר שלו גם על הגנן שעובד בה, על מחשבותיו בעת הנביטה, הכמישה, הלבלוב, העישוב, איסוף זרעים וזריעתם, על המלחמה בחולד ועוד. 

הסיפור-של-שם-המשפחה-החדש-אלנה-פרנטה

מפגש 2: 7.11.2018

הסיפור של שם-המשפחה החדש מאת אלנה פרנטה

המסע בן ארבעת הכרכים שנפתח ב'החברה הגאונה' נמשך בכרך השני של הרומאנים הנפוליטניים, 'הסיפור של שם-המשפחה החדש'. הספר השני חובק כשבע שנים מחייהן של שתי החבֵרות, מגיל 16 עד 23, מתחילת 1960 ועד סוף 1966. עתה מדובר בתקופת המעבר הדרמטית של גיל ההתבגרות, בשנים שהנערות נהפכות לנשים. והמעבר הזה מתואר לפרטי פרטיו, על התנודות הנפשיות שחוות השתיים. פרנטה ממשיכה להחיות בו את כל גלריית הדמויות הרחבה של השכונה, על התמורות המתחוללות בחיי כולן. בספר זה מעמיק הקשר הסימביוטי הייחודי בין לִילה לאלנה, אך בעוד שאלנה נראית כמי שהולכת ובונה את עצמה, נדמית לִילה כמי שמוחקת את עצמה בהרס עצמי.

אח-שלי-איוב-שמי-זרחין

מפגש 3: 28.11.2018

אח שלי איוב מאת שמי זרחין

את אמו איוב לא ראה מעולם. אולי ברחה, אולי מתה, נתנה לו את שמו וחתמה בו סוד גדול. עוד בטרם היה בן שבע החל לגנוב, קודם דברים קטנים ואחר כך חפצים יקרי ערך שנאספו לאוצר עצום.  עד שיום אחד הוא גונב את חפציהם של שרי הממשלה שבאו לביקור בבית הספר. אש של מרד ותשוקה פורצת ברחבי הארץ כולה, ומבעירה גם את אהבתו האסורה לצפנת, נערה סוערת ודחויה, מבלי שיֵדע כי היא נוצרת את חידתו. בין סערות גוף לחיבוטי אמונה, בין מלחמה לחמלה, מסתבך איוב בחייהם של בני אדם הנקרים בדרכו, וכל אחד מהם אוחז חלק מתעלומת חייו.

המסע-הבלתי-סביר-בעליל-של-הרולד-פריי-רייצל-גויס

מפגש 4: 2.1.2019 - המפגש בוטל

המסע הבלתי סביר (בעליל) של הרולד פריי מאת רייצ'ל ג'ויס

הרולד פריי, פנסיונר טרי, יוצא בוקר אחד מביתו כדי לשלוח מכתב ובסופו של דבר מתחיל מסע רגלי החוצה את המדינה. ללא נעלי הליכה, מפה או מצפן, מעיל גשם או טלפון נייד. הוא מוסיף לצעוד כיוון שלדידו חייה אישה תלויים בכך. ובמהלך המסע מתמודד עם חרטות ואובדים שאירעו בחייו.

"האנשים שפגש, המקומות שדרכם חלף, היו כולם צעדים במסע שלו, והוא שמר מקום בלבו לכל אחד מהם"

הטוחן-המילל-ארטו-פאסילינה

מפגש 5:

הטוחן המילל מאת ארטו פאסיליניה

גונן הוטנן הוא גבר גבוה ורזה ובעל חוש הומור. הוא אוהב לחקות חיות, ליילל כמו זאב בלילות, ולפעמים הוא מהיר חמה כמו ילד. אחרי המלחמה הגדולה התיישב בלפלנד, בכפר רחוק בצפון הנידח, ושם טורח על שיקומה של טחנת קמח נטושה. ידי זהב יש לו, לטוחן החסון, וכל מי שרואה אותו בפעולה מתרשם מאוד. ובמיוחד מתרשמת ממנו היועצת החקלאית החדשה – סנלמה קירמו. אלא שהוטונן מסתכסך עם כמה מבעלי השררה בכפר – הרופא, החנווני ומושל המחוז – ואלה מפליאים בו את נקמתם.

מפגש 6:

רצח בבית האדום מאת אלון חילו

הספר עוסק במאורעות הדמים בשנת תרפ"א, 1921, ששיאם ברצח הסופר והמנהיג יוסף חיים ברנר וחבריו, השוכנים יחד בבית משפחת יצקר, בין הפרדסים וחולות יפו – הוא הבית האדום. ההתרחשויות הדרמטיות והטרגיות מתוארות מנקודת מבטם השונה של שלושה עדים, המכוננים יחד תמונה מורכבת מבחינה חברתית, אתית וערכית.  

מפגש 7:

"מכיתות הזיכרון" - הרצאה כללית על מכלול יצירותיו של אהרון אפלפלד עם הדגמות מספריו

הרצאה כללית על מכלול יצירותיו של אהרון אפלפלד עם הדגמות משני ספריו:

פולין ארץ ירוקה

יעקב, מנהל חנות בגדי אופנה בתל-אביב, מחליט יום אחד לצאת למסע לפולין לעיירת הולדתם של הוריו, שבשלב זה כבר אינם בחיים. הוא מגיע לכפר, מתאכסן בביתה של איכרה בשם מגדה ומתלקחת ביניהם אהבה עזה, המזמנת לו חשבון נפש נוסף הנוגע לרעייתו ושתי בנותיו שנותרו בארץ.טלטלה רגשית משמעותית עובר יעקב במהלך מסעו זה וממנו יצא אדם אחר. 

פתאום אהבה

היא סוכנת בית בשנות השלושים לחייה, הוא סופר, מבוגר ממנה בשנים רבות. כל מה שהם מעבירים זה לזו, במילים ובשתיקות, נהפך ברומן החדש של אהרן אפלפלד לסיפור אהבה מפעים. הם באים מעולמות שונים. היא נולדה במחנה שחרור בדרך לארץ. הוא היה קומוניסט ונלחם בצבא האדום. רוב ימיו הוא חי בתחושה שחייו משובשים. אותה מוליך בחיים איזה תום מופלא. זה סיפור אהבה שנבנה מפיסות קטנות: מעט מילים, הרבה קשב וחושניות דרוכה. האינטלקט לא נעדר, אך הקרבה ביניהם והחתירה אל הפנימי מובילות אותם אל עולם ראשוני וקסום, שבו עוד דרים האמונה והחיים בכפיפה אחת.

נמר-השלג-הכלה-הנצחית-צינסיג-אייטמטוב

מפגש 8:

נמר השלג צ'ינגיס אייטמטוב

נמר שלג מזדקן מאבד את מומו בלהקה ומתבודד לו במעבר הרים מושלג. בשעה שחבורה של ציידים קזאחים שמה פעמיה לשם עם שני נסיכים סעודיים, המבקשים לצוד אותו ולקחת עמם את פרוותו. העיתונאי, ארסן, המשמש להם מתורגמן נקלע בעל כורחו לקנוניה נגדם.  

תמונה ראשית: מיסיה על ספה, אדוארד וויאר, Edouard Vuillard, ADAGP, Paris 2005