ספרים בעלי נשמה

שפיים

תוכנית המפגשים המפורטת, 2018-2019

המפגשים יתקיימו בימי ד' בשעה 19:00
תכנית המפגשים:

הטוחן-המילל-ארטו-פאסילינה

מפגש 1: 17.10.2018

הטוחן המילל מאת ארטו פאסיליניה

גונן הוטנן הוא גבר גבוה ורזה ובעל חוש הומור. הוא אוהב לחקות חיות, ליילל כמו זאב בלילות, ולפעמים הוא מהיר חמה כמו ילד. אחרי המלחמה הגדולה התיישב בלפלנד, בכפר רחוק בצפון הנידח, ושם טורח על שיקומה של טחנת קמח נטושה. ידי זהב יש לו, לטוחן החסון, וכל מי שרואה אותו בפעולה מתרשם מאוד. ובמיוחד מתרשמת ממנו היועצת החקלאית החדשה – סנלמה קירמו. אלא שהוטונן מסתכסך עם כמה מבעלי השררה בכפר – הרופא, החנווני ומושל המחוז – ואלה מפליאים בו את נקמתם.

מזל-קטן-קלאודיה-פיניירו

מפגש 2: 14.11.2019

מזל קטן מאת קלאודייה פיניירו

אישה חוזרת מגלוּת מרצון בארצות–הברית לעיירתה שבארגנטינה, אל המקום שפעם קראה לו בית. עשרים שנה עברו, והיא לא נראית ולא נשמעת כמו אותה אישה. אפילו שמה, המבטא שלה וצבע עיניה השתנו. הריחוק הפסיכולוגי שהתפתח בתודעתה והפרספקטיבה שנוצרה מעצם חלוף הזמן, מאפשרים לה לשוב למקום ההוא, למוקד ייסוריה. שאלת השיבה, שמלווה את הספרות מראשיתה, נשאלת גם כאן: האם מתאפשר לאדם להחזיר לעצמו את הזמן שאבד? האם יכולה אישה לשנות או לתקן חיים שתוּעלו לסמטאות הבריחה?  

מפגש 3: 19.12.2019

קול צעדנו מאת רונית מטלון

"הם היו שלושה בצריף: האח הגדול, האחות הגדולה והילדה. האימא לא הייתה עוד מישהו: היא הייתה הצריף" – כך נפתח אחד הפרקים ברומן "קול צעדינו".

הרומן מגולל את סיפורה של משפחה "כרותת ראש", שהאב נוטש אותה למען פעילות פוליטית רדיקלית נגד שלטון מפא"י וקיפוח המזרחים, הרבה לפני היות הפנתרים. זהו גם ספר על בית, על העדרו ועל התשוקה לבית – כאשר הבית הנוכחי אינו אלא צריף של "עמידר" בשכונת שוליים בישראל של שנות החמישים והשישים.

רונית מטלון, צילם איליה מלניקוב

מפגש 4: 23.1.2019

הדברים מאת ז'ורז' פרק

הספר מספר על שני צעירים צרפתיים בני המעמד הבינוני הזעיר בורגני, ז"רום וסילבי, הגרים בפריז והעוסקים, בעיקר, בביצוע סקרים. הם וחבריהם משתוקקים לאושר ועושר, כשהם מצפים למצוא את אשרם בקניה ובצבירה של חפצים, באכילה, בשתייה, בקריאת עיתון ובצפייה בקולנוע. אולם כדי לשמור על החופש שלהם הם אינם מוכנים להשתעבד לעבודה תובענית, עובדה הפוגעת בשכרם וגורר קשיי פרנסה. בחלקו השני של הספר הם עוברים לגור בטוניסיה שם סילבי מלמדת בבית ספר צרפתי, אולם גם כאן לא מצאו את אושרם ולכן הם שבים לפאריס ולחבריהם. הספר מצייר דיוקן של חברת צריכה נרקיסיסטית ככלל ועל שנות השישים בצרפת בפרט.

ז'ורז' פרק
תחת-כיפת-השמיים-חסוס-קראסקו

מפגש 5: 27.2.2019

תחת כיפת השמיים מאת חסוס קראסקו

תחת כיפת השמיים, בחבל ארץ צחיח ומדולדל אי-שם בספרד, ילד מסתתר מפני רודפיו. רק טיפין-טיפין יתגלה לקורא למה ברח ומדוע אינו יכול לצפות לעזרה מאיש, אף לא מאביו ומבני משפחתו. הרחק ממקום ישוב, תחת שמש מצמיתה, אין מי שיעמוד לצדו פרט לרועה עזים זקן הממעט בדיבור אך יודע אנושיות מהי ובקי באמנות ההישרדות בלב השממה.

מפגש 6: 27.3.2019

מנדל של הספרים מאת סטפן צווייג

אל שולחן פינתי קטן בבית הקפה "גלוק" הווינאי בתחילת המאה העשרים ישב יום-יום מהגר יהודי מרוסיה, יעקב מנדל. מבוקר עד ערב נבר יעקב בספרים, בקטלוגים, ברשימות ובפתקאות, וחקק אותם בזיכרונו. אספני ספרים, חוקרים וסטודנטים עלו לרגל אל שולחנו, והאיש שזכר הכול מצא להם את מבוקשם. וינה השתנתה, דור חדש נהג לשבת בקפה "גלוק", אולם מנדל כבר לא היה שם. מה עלה בגורלו?

מפגש 7: 29.5.2019

די כבר עם השקרים שלך מאת פיליפ בסון

בשעה שהסופר, פיליפ בסון, יושב בלובי של מלון ומשוחח עם עיתונאית לרגל צאת ספרו החדש, הוא מבחין בדמות גבר מוכר וקורא בשמו. הספר שב לסיפור על אהבה וכמיהה שהתרחש בצרפת הכפרית והשמרנית של שנות השמונים, לסיפור התבגרותם של שני נערים המגלים את זהותם המינית, ולחותם שיותיר בהם סיפור זה.  

פיליפ בסון

מפגש 8: 26.6.2019 - מפגש משותף עם הסופר !

רצח בבית האדום מאת אלון חילו

הספר עוסק במאורעות הדמים בשנת תרפ"א, 1921, ששיאם ברצח הסופר והמנהיג יוסף חיים ברנר וחבריו, השוכנים יחד בבית משפחת יצקר, בין הפרדסים וחולות יפו – הוא הבית האדום. ההתרחשויות הדרמטיות והטרגיות מתוארות מנקודת מבטם השונה של שלושה עדים, המכוננים יחד תמונה מורכבת מבחינה חברתית, אתית וערכית.  

תמונה ראשית: התנור, כיכר פיצרוי, 1936, דאנקן גרנט, עזבון דאנקן גרנט
מתוך הספר: 'נשים קוראות בציור ובצילום', שטפן בולמן, בתרגום מגרמנית: טלי שוורצשטיין-בסר, עמוד 19, כנרת, זמורה-ביתן, 2009