קריאת רשות

קריית קרניצי

תוכנית המפגשים המפורטת, 2018-2019

לתשומת לבכם: המפגשים בוטלו בשל אי העברת התקציב ממשרד התרבות לרשת הספריות ברמת גן

תכנית המפגשים:

גינת-בר-מאיר-שלו

מפגש 1: 2.10.2018

גינת בר מאת מאיר שלו

את גינת בר כתב מאיר שלו על גינת ביתו בעמק יזרעאל, בה נטע עצי בר ושיחי בר, שתל וזרע רקפות, כלניות, נרקיסים,  חצבים ופרחי בר רבים אחרים, ובה הוא מתרועע עם בעליה האמתיים: ציפורים, קיפודים, פרפרים, חזירי בר ועוד חברים. הטבע של הארץ, המתואר ונוכח בכל הרומנים שכתב, הוא כאן הגיבור הראשי. באהבה ובהומור מספר מאיר שלו גם על הגנן שעובד בה, על מחשבותיו בעת הנביטה, הכמישה, הלבלוב, העישוב, איסוף זרעים וזריעתם, על המלחמה בחולד ועוד. 

טובת-הילד-איאן-מקיואן

מפגש 2:

טובת הילד מאת איאן מקיואן

פיונה מיי היא שופטת בבית המשפט העליון העוסקת בדיני משפחה ולעיתים אף בדיני נפשות. ברגע של משבר בחייה הפרטיים היא נקראת לדון בדחיפות במקרה של נער שמצוות דתו אוסרת עליו לקבל עירוי דם שיציל את חייו. הדרמה המשפחתית והדרמה המשפטית מצטלבות, ומעלות שאלות עקרוניות: באיזו מידה צריך בית המשפט החילוני להתערב בשאלות של דת ומצפון? ומהי טובת הילד?

מפגש 3:

רצח בבית האדום מאת אלון חילו

הספר עוסק במאורעות הדמים בשנת תרפ"א, 1921, ששיאם ברצח הסופר והמנהיג יוסף חיים ברנר וחבריו, השוכנים יחד בבית משפחת יצקר, בין הפרדסים וחולות יפו – הוא הבית האדום. ההתרחשויות הדרמטיות והטרגיות מתוארות מנקודת מבטם השונה של שלושה עדים, המכוננים יחד תמונה מורכבת מבחינה חברתית, אתית וערכית.  

מפגש 4:

מנדל של הספרים מאת סטפן צווייג

אל שולחן פינתי קטן בבית הקפה "גלוק" הווינאי בתחילת המאה העשרים ישב יום-יום מהגר יהודי מרוסיה, יעקב מנדל. מבוקר עד ערב נבר יעקב בספרים, בקטלוגים, ברשימות ובפתקאות, וחקק אותם בזיכרונו. אספני ספרים, חוקרים וסטודנטים עלו לרגל אל שולחנו, והאיש שזכר הכול מצא להם את מבוקשם. וינה השתנתה, דור חדש נהג לשבת בקפה "גלוק", אולם מנדל כבר לא היה שם. מה עלה בגורלו?

מפגש 5:

הדור השני - דברים שלא סיפרתי לאבא מאת מישל קישקה

אנרי קישקה, אביו של מישל קישקה, שנעצר על-ידי הגסטאפו כשהיה בן שש-עשרה, ושרד את אושוויץ ובוכנוואלד ושורה של צעדות מוות הוא הניצול היחיד מבני משפחתו. עם שובו נשא אישה והקים משפחה, אך כניצולי שואה רבים אחרים נותר אסיר של זיכרונותיו, זיכרונות שלא מדברים עליהם, והחיים בבית התנהלו בצל סיוטים מושתקים.

בנו, מישל קישקה, מאייר, קריקטוריסט וקומיקסאי, החליט להתמודד עם העבר של אביו ובני המשפחה באיורים, אך לראשונה בחייו גם כתב, ומהחיבור הזה נוצר רומן גראפי על זכר השואה. קישקה חושף בגילוי לב ובהומור את הכאב המשפחתי הבין-דורי ומצליח להתפייס עם עצמו ועם אביו.

מפגש 6:

שלושה סוסים מאת ארי דה לוקה

"חיים של בנאדם נמשכים כמו חיים של שלושה סוסים, ואתה כבר קברת את הראשון"

שני פרקי זמן מהעבר מתמזגים בתודעתו וברגשותיו של הגיבור, גנן בשמות החמישים לחייו, הפוגש באישה, בשם לילה, שהיופי שלה מזמין צרות, ואהבה חדשה נרקמת ביניהם. מפגש תרבותי מרתק בין הגיבור, מהגר ופליט מיבשת דרום אמריקה, לבין סלים, גבר אפריקאי מבוגר, הראשון "פרא אירופאי", והאחרון "קדוש אפריקאי". הנובלה כולה היא שירה נפלאה על הטבע, וחגיגה לכל ה"גננים" שבקהל הקוראים, אוהבי הטבע והספרות כאחד.

מפגש 7:

עד שיום אחד מאת שמי זרחין

סיפור תולדותיה של משפחה טבריינית על הדינאמיקה שלה, סודותיה ושקריה. סיפור ילדותם של שני אחים, שלומי וחיליק, כאשר האחד מגלה כישרון רב בבישול והאחר אובססיבי למילים. וסביב ילדותם סוער עולמם של המבוגרים. הרומן מגולל גם את סיפורה של העיר טבריה כעולם שמעורב בו הבדיוני והמוחשי, עולם רווי ריחות וטעמים,  עולם של קסם וכישוף, אהבה ומיניות.

הסיפור-של-שם-המשפחה-החדש-אלנה-פרנטה

מפגש 8:

הסיפור של שם-המשפחה החדש מאת אלנה פרנטה

המסע בן ארבעת הכרכים שנפתח ב'החברה הגאונה' נמשך בכרך השני של הרומאנים הנפוליטניים, 'הסיפור של שם-המשפחה החדש'. הספר השני חובק כשבע שנים מחייהן של שתי החבֵרות, מגיל 16 עד 23, מתחילת 1960 ועד סוף 1966. עתה מדובר בתקופת המעבר הדרמטית של גיל ההתבגרות, בשנים שהנערות נהפכות לנשים. והמעבר הזה מתואר לפרטי פרטיו, על התנודות הנפשיות שחוות השתיים. פרנטה ממשיכה להחיות בו את כל גלריית הדמויות הרחבה של השכונה, על התמורות המתחוללות בחיי כולן. בספר זה מעמיק הקשר הסימביוטי הייחודי בין לִילה לאלנה, אך בעוד שאלנה נראית כמי שהולכת ובונה את עצמה, נדמית לִילה כמי שמוחקת את עצמה בהרס עצמי.

תמונה ראשית: נערה צעירה קוראת, אוגוסט רנואר, Galerie, Frankfurt