ספרים בעלי נשמה

רמת חן

תוכנית המפגשים המפורטת, 2018-2019

לתשומת לבכם: המפגשים בוטלו בשל אי העברת התקציב ממשרד התרבות לרשת הספריות ברמת גן

תכנית המפגשים:

המסע-הבלתי-סביר-בעליל-של-הרולד-פריי-רייצל-גויס

מפגש 1: 12.9.2018

המסע הבלתי סביר (בעליל) של הרולד פריי מאת רייצ'ל ג'ויס

הרולד פריי, פנסיונר טרי, יוצא בוקר אחד מביתו כדי לשלוח מכתב ובסופו של דבר מתחיל מסע רגלי החוצה את המדינה. ללא נעלי הליכה, מפה או מצפן, מעיל גשם או טלפון נייד. הוא מוסיף לצעוד כיוון שלדידו חייה אישה תלויים בכך. ובמהלך המסע מתמודד עם חרטות ואובדים שאירעו בחייו.

"האנשים שפגש, המקומות שדרכם חלף, היו כולם צעדים במסע שלו, והוא שמר מקום בלבו לכל אחד מהם"

מפגש 2: 3.10.2018

שתיים דובים מאת מאיר שלו

משפחת תבורי נמנית על ההוויה החברתית והחקלאית של המושבים והקיבוצים. רותה תבורי, מורה בבית הספר התיכון של המושבה, כותבת על הגברים במשפחתה: על סבה, זאב תבורי, שלחם במלחמת העצמאות ולו עין אחת, עחל אחיה הבכור, דוביק, על בעלה, איתן, שהוא גם חברו הטוב של אחיה, ועל בנה הקטן, נטע – הגברים שאותם היא אוהבת, עליהם היא כועסת, ואליהם היא מתגעגעת. היא מספרת וכותבת על ידידות בין גברים, על אהבה ובגידה, כעס, סליחה ונקמה

הנערה-מהדואר-שטפן-צווייג

מפגש 3:

הנערה מהדואר מאת סטפן צוויג

בשנת 1926, לאחר תום מלחמת העולם הראשונה, כריסטינה, צעירה ששכלה את אחיה במלחמה והתייתמה מאביה, מתגוררת בעליית גג עם אמה החולה, ומתפרנסת בדוחק כ"סייעת דואר" בסניף כפרי באוסטריה. יום אחד היא מוזמנת לבלות חופשה עם דודתה ובעלה במלון פאר בשוויצריה. לראשונה מבינה נערת הדואר כיצד המלחמה והעוני גזלו את עלומיה. וכאשר החופשה נקטעת באחת, היא נאלצת לשוב לחייה הקודמים, אולם דבר כבר לא יוכל לחזור להיות כפי שהיה. 

אחותו-של-הנגר-מירה-מגן

מפגש 4:

אחותו של הנגר מאת מירה מגן

נאווה היא אישה בת 39 שבעלה ובנה נהרגו בתאונת דרכים. היא בוחרת להפנות עורף לחייה הקודמים ומסתגרת מפניהם: עוזבת את דירתה ועוברת להתגורר בבית דיור מוגן, "נווה תכלת", פורשת מעבודתה בעיצוב פנים ועובדת כקופאית בסופר. אולה, קופאית יפה, גרושה עם בן, יוחאי, עובדת עמה ובין השתיים נוצר קשר אמיץ. אחיה הנגר, חנן, ורעייתו, יונינה מגוננים עליה ותומכים בה. בנגרייה היא פוגשת בשלומי, אסיר משותף העובד בנגרייה. המפגש עם אנשים שונים וסיפורי חייהם מושכים אותה חזרה אל החיים שמהם בקשה לברוח.   

שרלוטה-דויד-פואנקינוס

מפגש 5:

שרלוטה מאת דויד פואנקינוס

השנה היא 1940, אירופה בוערת. שַרלוֹטֶה סַלוֹמוֹן נמלטת מברלין ומוצאת מקום מסתור בדרום צרפת. בהיותה אישה יהודייה צעירה, הרה, מנותקת מהעולם וטרופת געגועים למשפחתה ולעולמה הישן, היא מחפשת מקלט באהבתה הראשונה: הציור. זהו מסע ספרותי בעקבות חייה ויצירתה של סלומון, שהייתה הבטחה גדולה בשמי האמנות בברלין ונרצחה באושוויץ כשהיא בת עשרים ושש.

תשרין-איימן-סיכסק

מפגש 6:

תשרין מאת איימן סיכסק

תצלום ישן של אישה צעירה מבצבץ במקרה ממדף בארון בגדים, ומעיר מרבצו סוד משפחתי ישן. וואחיד עאטף, מרצה צעיר לכימיה המתגורר בחיפה, כותב לאחיו הגדול היושב בכלא ומבקש ממנו שיספר לו את מה שהוא יודע על דודתם שנרצחה ביפו לפני ארבעים שנה ושמותה היה אפוף תמיד שתיקה ומועקה. אבל אחיו אינו נענה לו, וגם אמם שומרת על אחותה המתה מפניו, ואפילו אשתו של וואחיד מסתירה ממנו משהו. החקירה הבלשית-משפחתית סוחפת את וואחיד, וצעד אחר צעד הוא מתקרב אל הסוד שחשיפתו, כך מתברר לו, תטלטל לא רק את חייו, אלא את חיי משפחתו כולה.

תיקון-אחר-חצות-יניב-איצקוביץ

מפגש 7:

תיקון אחר חצות מאת יניב איצקוביץ'

פאני קייזמן יוצאת בעקבות הבעל שנטש את אחותה הבכורה. אם לא תגרור אותו באוזנו לאשתו ולילדיו – לפחות תחתים אותו על גט. השנה היא 1894, ופאני, אישה יוצאת דופן, יוצאת למסע ברחבי האימפריה הרוסית, מסע שיטלטל את כול עולמה.

אררטים-אורה-אחימאיר

מפגש 8:

אררטים מאת אורה אחימאיר

משפחה היא יקום קטן שבלבו אישה השומרת מפני התפרקות איבריו. כך חייתה לונה, חוקרת שואה ששורשי משפחתה נטועים בחַלַבּ. כך האמינה עד שחדרו לחייה זר מושך לב ועדותה של נערה ארמנית שמילטו הורי הוריה של לונה בימי רצח העם הארמני, לאחר עינויים וסבל שנחרטו לעד בלִבה של הנערה ובפניה. חקירתה של גיבורת הספר תגלה לקורא כמסע המפגיש אומות וגורלות.

שנת-הארנב-ארטו-פאסילינה

מפגש 9:

שנת הארנב מאת ארטו פאסילינה

וסנן הוא עיתונאי, המחבב את הטיפה המרה ושונא את אשתו, ובאופן כללי קץ בחיין המנוכרים בהלסינקי. יום אחד הוא נעזב לנפשו ביער בחברת גור ארנבים שרגלו שבורה. כך נקרית לו ההזדמנות לחמוק ולצאת למסע רצוף תקריות ועלילות מבדחות, עד הסוף המפתיע. דרך מסעם של האיש וארנבו, שחושף אותם לתגובות שונות מצד הסביבה, יזכה הקורא להצצה בפינלנד של שנות השבעים, לעירוניות המלחיצה, לשממת היערות, לשלג, וגם לחיוניות האנושית ולחיים בחופש, במרחב הגדול.

תמונה ראשית: אישה קוראת, אוגוסט רנואר, Musee d'Orsay' Paris