מכתבי תודה והוקרה

"לכל ספר, לכל כרך שאתה רואה, יש נשמה. הנשמה של מי שכתב אותו, ונשמתם של אלה שקראו בו וחיו אותו וחלמו עליו.
בכל פעם שספר מחליף ידיים, בכל פעם שמישהו מעביר מבט על דפיו, הנשמה שלו גדלה ומתחזקת."

קרלוס רואיס סאפון, צלה של הרוח

שלום רונית,
פרחים כבר הבאתי, חשבתי איך להודות לך על אלפי הרגעים.
מספר מילים עלי – סיימתי ח' בבית חינוך לילדי עובדים בכפר מל"ל. ע"ב סיימתי עם ילדי הקבוץ במזרע (ילדת חוץ).
אין לי תעודת בגרות, ב-57 סיימתי ללמוד. אין לי כל השכלה נוספת, מעט הרצאות פתוחות לקהל של המחלקה לספרות עברית באוניברסיטה.
בת 75 עובדת עצמאית, מסביבי ניירת, מסמכים, מספרים וכו'. קוראת "גלריה", "ספרים" מוסף ספרות של ידיעות אחרונות וכל מה שנוגע לספרות עברית. קוראת תמיד וביסודיות את הספר של המועדון וכל הקשור בו. לא מספיקה לקרוא ספרים לצערי.

מכאן תביני את הרגעים היפים עבורי במועדון הקוראים, ואת הרצון להודות לך.

גילה עמית, באר שבע

ד"ר רונית בועז היא מרצה מצויינת לספרות. יש לה ידע נרחב באמנות ופילוסופיה אותם היא משלבת בתכנים שהיא מרצה עליהם. היא חוקרת כל נושא שהיא בוחרת להעלות לדיון בהתאם לספר הנבחר, ומעמיקה מאוד. היא מרצה רצינית אך עם זאת מנהלת עם המשתתפים דיון נעים ואינטליגנטי ובאווירה טובה, מקשיבה ומכבדת ועם זאת לא כבדה מידי. היא יודעת לנטרל בהומור שנון ואינטליגנטי הערה מרדנית או חילוקי דעות נדירים בין הנוכחים.

אני מלווה את ההרצאות של רונית בועז מספר שנים. אני נהנית ונשכרת בכל פעם מחדש מהספרים שהיא בוחרת להביא לדיון ומהרצאותיה.

גילה ריינהרץ, הרצליה   

הנני משתתפת כבר כמה שנים כ-4-5 בקפה ספרות המתקיים בספריה בתל מונד והנני שמחה להמליץ על ד"ר רונית בועז מנחת ומרצת האירועים.
לא במקרה אני משמשת במילה אירוע לעיתים קרובות הרצאה של רונית והדיון בספר (מאלה שנבחרים בקפידה רבה) הופך לאירוע.
רונית מענינית מפתחת בכל פעם נושא אחר בהקשר של הספר הנדון, ומאוד מעוררת למחשבה ולקריאה אחרת. בהרצאותיה ניכרת הכנה מרובה והשקעה הבאים לידי ביטוי באופן ההצגה ובקישורים המיוחדים לספרים אחרים או לסופרים אחרים לפי הצורך, דבר שמעשיר מאוד את ההרצאות.
הצגתה מלאת חיים ומעורבות וניכרת אהבתה הרבה לסופרים ולספרים אהבה שמדבקת גם את הקהל השומר לה אמונים שנים רבות. בכל פעם מזמינים החברים הקבועים חברים נוספים ממעגלים שונים כדי ליהנות מאופן ומעומק ההצגה, דבר שמתאים גם למי שעדיין לא קרא את הספר. ואכן רבים קוראים את הספרים שנדונו לאחר חשיפה לדרך הניתוח המקורית של רונית.

ואסיים במילה אישית, קרה גם שלא אהבתי את הספר שנדון במפגש ולהפתעתי אחרי ההרצאה של רונית למדתי להתייחס אליו אחרת ולהתידד עימו.
לסיכום: שווה, מעניין ומעשיר מאוד, מי שיגיע יצא בהרגשה של עוד.

בברכה,
ד"ר לירית אבלס, תל מונד

רונית יקירתנו-מזה זמן רב שאנחנו באות להרצאות שלך המתקיימות בספריה האזורית בבאר-טוביה. רצינו להביע לך את הערכתנו והנאתנו מן הפגישות איתך ,שהן תמיד בעקבות קריאה משותפת של ספר בהמלצתך.
הרצאותיך מושקעות ומעניינות. השילוב של קטעי טקסטים מוקרנים, תמונות ומובאות מסופרים אחרים מעשיר ומרחיב את הדעת. את מעודדת את השומעים להתייחס ולהביע את דעתם, דבר שיש בו פן נוסף. אנחנו יוצאות מן ההרצאה שלך בתחושה של חוויה תרבותית.

תודה לך. אוהבות אותך.
עדה ודליה, באר טוביה.

רונית יקרה,

לא ביקשנו אלא לספר, מה אירע לתושבי קריית קרניצי בירחי הקיץ המייגעים.
ומעשה שהיה כך היה. אותם ימים חמים היו. ימים שבהם מוציא הקב"ה חמה מנרתיקה, מעמידה במרומי הרקיע ומצווה עליה למרר חייהן של הבריות. בריות שבמו ידיו בראן ועתה הוא מבקש ללמדן הלכות צניעות. שלא יתהללו במזגנים שהמציאו ובשרק מותרות טכנולוגיים שברשותם.
והיו הבריות מהלכות בצדי הדרכים שפופות ורכונות, שאין ברחובות באותם ימים אפילו פס אחד של צל. והיו מתנחמות בדברים, שיש בהם כדי להשיב להם את נפשם. וסבורים היו שמפגשי קריאת רשות יש בהם לצנן את הגוף ולהרוות את הנפש.

כיוון שעבר חודש, הגיע יום שלישי, ונזכרו אנשי ק"ק קרניצי שאים מפגשים בקיץ, נעצבו אל לבם. ויותר משנתעצבו על המפגשים שאינם, נתעצבו על שלא אמרו להם, שפוקחים עיניהם ומראים להם עיניינים שכתבו סופרים והם לא השגיחו בהם עד שעמדה היא ופקחה את עיניהם. כיוון שכך, נמנו וגמרו לכתוב לאותה מרצה ולספר לה את רחשי לבם. וכיוון שהחליטו, הוקל להם ונסתלקה עצבותם והריהם מחכים שייתמו ימי החום ויפגשו שוב בסתיו.

בהרבה תודה,
משתתפי קריאת רשות, קריית קרניצי

רונית,

על שלווית אותנו למחוזות קסומים; על שחשפת לפנינו סודות נפלאים; ובין האהבות השונות חיזקת בנו את אהבתנו לקריאה.

תודה!
ליאורה, יעל, גבי, שרה, פנינה, פנינה, אנה ודינה.
קרית אונו

לרונית שלום,

אני מבקשת לבטא את רחשי לבי במילה קצרה – תודה.
תודה על שעות מעניינות וסיפורים מרתקים, תודה על חשיפה לרעיונות חבויים שבעקבות העלאתם התעורר בי מחשבות נוספות, תודה על השיתוף בהתחקות אחר נבכי נפשם של "גבורי" הספרים, תודה על החבירה לניתוח הקטעים ולהכרת פנים חדשות ש"בין השורות", תודה על הבזקי הומור, ותודה רבה על חוויה שבמפגשים שלעיתים היו מרגשים ואפילו מרטיטים.

פניתי אליך באופן הישיר ביותר ולר מתוך התעלמות ממעמדך ומן התואר שרכשת בעמל ובהשקעת זמן וכוחות, כי כך נבעו הדברים מתוכי, וזה דומני, פועל יוצא של הקשר הבלתי אמצעי שאת יוצרת עם קהל מאזיניך.

מאחלת לך קיץ של נועם ורוגע וחיים יפים ומעניינים.

יונה

 

דר' רונית בועז,

היום אנו מציינים את סיום העונה השלישית של מפגשי הקוראים שלנו בהנחייתך.
במפגשים אלו בזכותך הכרנו ספרים הכתובים בסוגות שונות. ספרים שנכתבנו רק לאחרונה וגם כאלה שלני עשרות שנים – אם כי חלקם התפרסמו רק לאחרונה. ספרות ישראלית וספרות עולם, סופרים צעירים וגם ותיקים שכתבו בערוב ימיהם. לאחדים התחברנו יותר, לאחרים פחות – כל רחד ואחת מהמשתתפים לפי טעמו. מגוון רחב מכל טוב.

בשפה רהוטה, עשירה, שוטפת ונעימה לאוזן, בהופעה מצודדת ונעימה לעין את מצליחה בכל מפגש לרתק אותנו מחדש. אחרי מספר די רב של מפגשים סברנו שהצלחנו להיכנס ל"ראש שלך" אך כל פעם את חושפת לנו בסיפור פנים  נוספים שלא נתנו עליהם את הדעת, רעיונות ותפיסות עולם של הספר שמן הראוי היה להעמיק בהם יותר בקריאה.

את מציגה לנו ספרים נוספים של אותו סופר וכיצד הלך החשיבה והכתיבה שלו עובר כחוט השני בתוכם וגם ספרים של סופרים אחרים העוסקים ומתמודדים עם אותם נושאים ורעיונות.

כל קריאת ספר הינה חוויה פרטית של הקורה ולאחר מכן חוויה משותפת של הקבוצה במפגש, ואכן בסיומו של כל מפגש אני יוצאים "מלאים ועשירים" יותר.

אך הסתיימה העונה הזאת ואני כבר מצפים לרשימת הספרים החדשה ולתחילת המפגשים של העונה הבאה בהנחייתך שיביאו איתם נושאים חדשים וחוויות חדשות.

בהערכה ובהוקרה
חברי מועדון הקוראים, הספריה המרכזית רמת גן

 

שלום רונית,

שמי שולמית שכנר ואני הייתי נוכחת בהרצאות שנתת ברעננה במכללה בימי רביעי.
אני ארגנטינאית (45 שנה בארץ) ולמרות הקושי בלימוד העברית אני שמחה שהצלחתי ללמוד לקרוא את השפה ולו רק על מנת שאוכל לשמוע את ההרצאות שלך. זכיתי והיה לי הכבוד לראות ולשמוע אותך. אני מקווה שתעניקי לנו הרצאות נוספות.

כל טוב,
שולמית, רעננה

 

לדר' רונית בועז,

לאחר הסיכום של השנה הקודמת תהינו מה עוד ניתן להוסיף על מה שנאמר. אך גם בעונה הרביעית של מועדון הקוראים הצלחת לחדש ולהפתיע אותנו – עם מגוון של יצירות הן של סופרים חדשים אך גם כאלה שפגשנו בעונות הקודמות, עם נושאי סיפור ועם טכניקות כתיבה חדשים ומה שעומד מאחוריהם.

נוכחנו שאפשר לנתך במשך שעה וחצי סיפור של שלושה עמודים שניתן לקרוא בחמש דקות. למדנו יותר על ארס-פואטיקה – על תהליך הכתיבה של הסופר, הלך מחשבתו ובנייתו את הסיפור וגם מה דעתו על עצם תפקיד הסופר והסיפרות.

אנו יוצאים מעונת המפגשים הזאת עם מטען נוסף של חוויות והבנות חדשות וכבר מצפים לרשימת הספרים לקראת מפגשי העונה הבאה.

בהערכה ובהוקרה,
חברי וחברות מועדון הקוראים
הספריה המרכזית רמת גן

לרונית היקרה!

עם סיום שנת החוג לספרות, אנו בנות ובני החוג מבקשים להודות לך על שנה מעניינת ומרתקת.
אין אצלך אף רגע דל וגם לא מבוזבז. את מרביצה בנו תורה ברמה של ניתוח אקדמי, אך לא מנותק מהיבטים חברתיים ופוליטיים. את דעתך את אומרת בישירות ואם זה היה תלוי באסא כשר ובשר החינוך שלנו, היית נקנסת על חוסר כשרות.

את מעניינ ומצחיקה, כמו שמורה צריכה להיות ואת גם מראה מאוד נעים ונאה לעיניים כמו שכל אחד מאיתנו אוהב לראות. אך כדי לא להישמע שטחיים, אומר, שהיה כדאי לבוא למפגשים עימך והיה אפילו כיף בלשון הילדים. תמיד יצאנו עשירים ועם תובנות חדשות, ניתוחים ברמה מעמיקה, השוואות לספרים אחרים ולספרות העולם בכלל. רואים שאת אוהבת את מה שאת עושה ובכל מפגש עולה לרמה נוספת של התלהבות.

יצאני עימך להרפתקאת קריאה משותפת לאנשים האוהבים את המילה הכתובה. עיצך שוטטנו בהנאה בשבילי הספרות הישראלית והעולמית. איתך צעדנו בשבילי הארץ ונדדנו למדינות העולם.
בארצות הברית ריגש אותנו מר מרלין ונכדתו, בגרמניה פגשנו בגנבת ספרים אמיצה. משם נדדנו לאנגליה והתלבטנו מהי טובת הילד. בפינלנד ראינו כיצד ארנב פצוע יכול לשנות חיי אדם. באיטליה הרגשנו כאילו גם אנחנו חיינו ברחובות נפולי ואפילו בבתי העיירה היהודית המטים ליפול, ביקרנו עם סוחר האלמוגים השואף אל הים. וכל הסיור הזה ברחבי העולם עלה לנו פחות מלילה אחד בבית המלון.

אכן זה היה מסע מרתק, מסע אל המילים על הגלוי ועל הנסתר שבהן. מסע אל תרבויות ותקופות חיים שונות. מסע משותף בהובלתך, אל רבדים עמוקים שלא תמיד נתנו את הדעת עליהם.

ושוב תודה. נפרדים לחופשת הקיץ. תהני, תבלי ותקראי מליון ספרים חדשים ותחזרי אלינו עם כל שמחת החיים שלך וההתלהבות האופיניים לך.

בידידות ובהערכה,
חוג יום ה', רחובות

 

לרונית,

תודה על עוד שנה מרתקת ומהנה. את תמיד יודעת להאיר את הזוית המיוחדת של הספר, זו שנותנת את הייחוד והעניין שמעבר לקריאה הפשוטה שלנו.
מאחלים לך חופשה נעימה, שובי אלינו לשנה הבאה. מצפים.

שלך,
חברות וחבר חוג הקריאה ברחובות

לדר' רונית בועז,

כתלמידתך אני מודה לך מקרב לב על הרצאותיך המרתקות. נגעה לליבי הרצאתך לגבי הסופר אפלפלד, ובעיקר המשפט: כתיבתו של הסופר על הוריו ומשפחתו מקרבת אותו, ומחזירה אותו לחיק הוריו, ולקהילה היהודית.

משפט זה הזכיר לי את כתיבת הספרון שמסרתי לידייך לעיון. וחשבתי שבאמת אולי, גם אני, בכתיבת הספרות חזרתי לאמי, לאבי, ולקהילה היהודית?
לדאבוני אמי נפטרה לפני חודשיים ומזל שזכתה לראות את הספרון. בני נסע למסע שורשים לפולין ושם הקריא את שמות הנספים וזה בעזרת הספרון, ובתי הקטנה (29) כותבת עבודה סמינריונית על הספרון שכתבתי לתואר ה- M.A בסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב. כשישבנו "שבעה" על מות אמי המבקרים המנחמים נהנו לקרוא מהספרון שלי.

כמה נחמד להיות שוב תלמידה אחרי שהייתי מנהלת ל-100 מורים בבית ספר תיכון, וכמה נפלא להיות תלמידה למורה כמוך.

תודה,

בלהה גולן, גבעתיים

יש לנו מועדון קריאה
באים אליו לחוויה
בחודש פעם ביום שני
יש לנו עונג רוחני

שם ביחד עם רונית
לעבר ולעתיד, ממריאים וצוללים
בשביל יש של ספרים
חוקרים לעומק ולרוחב

דמויות וסגנונות שונים
מקו משווה ועד הקוטב
מב כובש לבבות
תודה רבה רונית בועז
המרצה האהובה
מאחלים לך הרבה כוח
הצלחה בכל דבר
שבגשם ובשרב
תשארי עם השראה

חברי מועדון הקוראים, באר שבע